Na czym polega cięcie laserowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega cięcie laserowe?
Maszyny

Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać precyzyjne i gładkie kształty drewna, a także ozdobić je dowolnymi wzorami, to z odpowiedzią przychodzi laserowe cięcie i grawerowanie drewna. Z artykułu dowiesz się, jakie rodzaje drewna nadają się do laserowego cięcia i na czym dokładnie polega ta usługa.

Jak działa laser?

Coraz większą popularnością cieszy się laserowe cięcie drewna. Precyzyjne wycinanie w drewnie odbywa się za pomocą lasera CO2, który pozwala na wykonanie w drewnie wszelkiego rodzaju kształtów i napisów. Mogą to być tabliczki, zaproszenia, skomplikowane projekty graficzne, ramy, obudowy, opakowania oraz trójwymiarowe figurki i domki.

Za pomocą urządzenia laserowego możesz wycinać i grawerować także wyroby drewniane, takie jak: zabawki, pamiątki, rękodzieło artystyczne, ozdoby weselne i świąteczne, modele architektoniczne, a także inkrustacje i intarsje. Drewniane elementy sprawdzą się w roli ozdoby lub upominku, a personalizowane dekoracje znajdą zastosowanie w każdym domu. Ozdoby z drewna mogą także w pomysłowy sposób promować Twoją firmę, jeśli obdarujesz nimi klientów i kontrahentów lub postawisz w biurze.

Jak skorzystać z usługi?

Profesjonalne cięcie drewna laserem pozwala na przełożenie projektu klienta z dużą dokładnością na elementy drewniane. Aby firma mogła wycenić projekt, należy dostarczyć plik w formacie DXF, DWG lub PDF lub zamówić wykonanie projektu w firmie. Większość firm, które mają w swojej ofercie laser do cięcia drewna, dysponuje własnym materiałem i nie oczekuje dostarczania go od klienta.

Wycena projektu zależy przede wszystkim od skomplikowania modelu, grubości sklejki oraz ilości elementów. Dużo bardziej opłaca się składać zamówienia hurtowe – większe partie produkcyjne wychodzą taniej, niż zamówienie pojedynczego modelu. Można skorzystać również z dodatkowych usług, takich jak montaż czy pakowanie wyciętych modeli. Istnieje także możliwość usunięcia zabrudzeń sklejki po cięciu.

Dlaczego warto zdecydować się na laser?

Drewno to materiał naturalny, który zawsze elegancko się prezentuje, jest ponadczasowy i trwały. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych nigdy nie wyjdzie z mody. Klienci najczęściej decydują się na wybór sklejki brzozowej suchotrwałej o grubości 3 mm, ponieważ ten rodzaj jest łatwy w obróbce i wychodzi taniej w stosunku do innych materiałów.

Na rynku dostępne są sklejki o różnych grubościach i wykonane z różnych rodzajów drewna. Technologia najnowszej generacji pozwala na wysoką precyzję cięcia i grawerowania, a rodzaj kleju zastosowany w sklejce zwykle nie wpływa na proces obróbki. Należy natomiast pamiętać o tym, że to grubość sklejki może mieć wpływ na koszt cięcia oraz czas realizacji zamówienia.

Do grawerowania i cięcia laserem CO2 służą także płyty z litego drewna, przede wszystkim dąb, klon lub orzech. Warto podkreślić, że struktura drewna uwypukla się w miejscach grawerowania, co daje ciekawy wizualnie efekt. Chociaż im bardziej jednolity kolor i struktura drewna, tym lepsze i bardziej jednolite są efekty grawerowania, to często nierównomierne rozłożenie koloru budzi zachwyt i podkreśla naturalne piękno drewna. Podczas obróbki laserem należy zwracać uwagę na to, że różne rodzaje drewna mają odmienne właściwości, jeśli chodzi o gęstość i zawartość żywicy, co później przekłada się na proces cięcia i grawerowania.

Zdj. główne: Thaï Ch. Hamelin/ChokdiDesign/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*