Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać precyzyjne i gładkie kształty drewna, a także ozdobić je dowolnymi wzorami, to z odpowiedzią przychodzi laserowe cięcie i grawerowanie drewna. Z artykułu dowiesz się, jakie rodzaje drewna nadają się do laserowego cięcia i na czym dokładnie polega ta usługa.
Coraz większą popularnością cieszy się laserowe cięcie drewna. Precyzyjne wycinanie w drewnie odbywa się za pomocą lasera CO2, który pozwala na wykonanie w drewnie wszelkiego rodzaju kształtów i napisów. Mogą to być tabliczki, zaproszenia, skomplikowane projekty graficzne, ramy, obudowy, opakowania oraz trójwymiarowe figurki i domki.
Za pomocą urządzenia laserowego możesz wycinać i grawerować także wyroby drewniane, takie jak: zabawki, pamiątki, rękodzieło artystyczne, ozdoby weselne i świąteczne, modele architektoniczne, a także inkrustacje i intarsje. Drewniane elementy sprawdzą się w roli ozdoby lub upominku, a personalizowane dekoracje znajdą zastosowanie w każdym domu. Ozdoby z drewna mogą także w pomysłowy sposób promować Twoją firmę, jeśli obdarujesz nimi klientów i kontrahentów lub postawisz w biurze.
Profesjonalne cięcie drewna laserem pozwala na przełożenie projektu klienta z dużą dokładnością na elementy drewniane. Aby firma mogła wycenić projekt, należy dostarczyć plik w formacie DXF, DWG lub PDF lub zamówić wykonanie projektu w firmie. Większość firm, które mają w swojej ofercie laser do cięcia drewna, dysponuje własnym materiałem i nie oczekuje dostarczania go od klienta.
Wycena projektu zależy przede wszystkim od skomplikowania modelu, grubości sklejki oraz ilości elementów. Dużo bardziej opłaca się składać zamówienia hurtowe – większe partie produkcyjne wychodzą taniej, niż zamówienie pojedynczego modelu. Można skorzystać również z dodatkowych usług, takich jak montaż czy pakowanie wyciętych modeli. Istnieje także możliwość usunięcia zabrudzeń sklejki po cięciu.
Drewno to materiał naturalny, który zawsze elegancko się prezentuje, jest ponadczasowy i trwały. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych nigdy nie wyjdzie z mody. Klienci najczęściej decydują się na wybór sklejki brzozowej suchotrwałej o grubości 3 mm, ponieważ ten rodzaj jest łatwy w obróbce i wychodzi taniej w stosunku do innych materiałów.
Na rynku dostępne są sklejki o różnych grubościach i wykonane z różnych rodzajów drewna. Technologia najnowszej generacji pozwala na wysoką precyzję cięcia i grawerowania, a rodzaj kleju zastosowany w sklejce zwykle nie wpływa na proces obróbki. Należy natomiast pamiętać o tym, że to grubość sklejki może mieć wpływ na koszt cięcia oraz czas realizacji zamówienia.
Do grawerowania i cięcia laserem CO2 służą także płyty z litego drewna, przede wszystkim dąb, klon lub orzech. Warto podkreślić, że struktura drewna uwypukla się w miejscach grawerowania, co daje ciekawy wizualnie efekt. Chociaż im bardziej jednolity kolor i struktura drewna, tym lepsze i bardziej jednolite są efekty grawerowania, to często nierównomierne rozłożenie koloru budzi zachwyt i podkreśla naturalne piękno drewna. Podczas obróbki laserem należy zwracać uwagę na to, że różne rodzaje drewna mają odmienne właściwości, jeśli chodzi o gęstość i zawartość żywicy, co później przekłada się na proces cięcia i grawerowania.
Zdj. główne: Thaï Ch. Hamelin/ChokdiDesign/unsplash.com