Konstrukcje stalowe – czy warto je stosować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Konstrukcje stalowe – czy warto je stosować?
Maszyny

Konstrukcje stalowe to bardzo popularne rozwiązanie, z którym można się spotkać w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki. Są wykorzystywane przez inżynierów, architektów i wielu innych specjalistów ze względu na szereg korzyści. To, co je wyróżnia, to przede wszystkim znakomita wytrzymałość, stabilność i solidność, a także szybkość i łatwość montażu nawet najbardziej skomplikowanych projektów.

Czym są konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe zbudowane są z wielu elementów nośnych, ich zadaniem jest przenoszenie wszelkich obciążeń, na które narażone są np. budynki lub pracujące maszyny. Wspomniane elementy nośne wytwarza się ze stali. Jest to niezwykle wytrzymały i wszechstronny surowiec, który świetnie sprawdza się również w wielu innych zastosowaniach. Dużymi atutami stali są przede wszystkim lekkość, duża dostępność i uniwersalność pod względem możliwości projektowych.

Jakie są rodzaje konstrukcji stalowych?

Szkielety budynków lub innych obiektów to zazwyczaj proste konstrukcje stalowe, choć spotkać się można z ich różnymi odmianami. Najczęściej wyróżnia się trzy podstawowe typy:

  • konstrukcje szkieletowe prętowe;
  • konstrukcje szkieletowe prętowo-cięgnowe;
  • konstrukcje powierzchniowe.

Wszystkie powyższe rodzaje konstrukcji stalowych są bardzo popularne. Pierwszy z nich wykorzystywany jest do budowy różnego rodzaju hali lub wspomagania konstrukcji dachowych. Konstrukcje szkieletowe prętowo-cięgnowe stosowane są w budynkach, w których występuje wiele przeszkleń, ponieważ charakteryzują się bardzo dużą estetyką. Natomiast konstrukcjami powierzchniowymi mogą być np. zbiorniki na płyny. Elementem nośnym jest tam zazwyczaj powierzchnia danego obiektu.

Gdzie można się najczęściej spotkać z konstrukcjami stalowymi?

Konstrukcje stalowe bardzo często wykorzystuje się jako szkielet hali przemysłowych. Do wykonania takich konstrukcji wykorzystuje się stal konstrukcyjną, która może pochwalić się świetnymi parametrami technicznymi. Mowa tu przede wszystkim o znakomitej odporności na uszkodzenia i niekorzystne warunki zewnętrzne, takie jak wilgoć, duże nasłonecznienie lub czynniki chemiczne. Konstrukcje stalowe są równie często spotykane w fabrykach, obiektach mieszkalnych i wielu innych budynkach. Stal ma niezwykle rozbudowane i wszechstronne możliwości konstrukcyjne, co czyni ją bardzo uniwersalnym materiałem do wykonania różnego rodzaju elementów. Ze stalową ramą można spotkać się przecież nawet w samochodzie i wielu innych obiektach czy pojazdach spotykanych na co dzień. 

Gdzie warto stosować konstrukcje stalowe?

Jak już wspomniano, konstrukcje stalowe wszystkich typów charakteryzują się ogromną wszechstronnością. Warto stosować je wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie stabilnej i wytrzymałej budowli lub innego obiektu, który będzie odporny na działanie dużych sił, warunków atmosferycznych i innych zewnętrznych czynników. Konstrukcje stalowe wykorzystywane są do budowy zarówno stałych, jak i tymczasowych budowli. Ich bardzo dużym atutem jest szybki i stosunkowo łatwy montaż, który znacznie usprawnia wszystkie prace budowlane i nie tylko. Szerokie możliwości zastosowania konstrukcji stalowych sprawiają, że można z nich wykonać różne zindywidualizowane projekty, w pełni dostosowane do potrzeb i preferencji użytkowników. Mowa tu zarówno o projektach wielko-, jak i małogabarytowych, takich jak schody, balustrady, ogrodzenia, pomosty czy drzwi przemysłowe.

Zdj. główne: Christophe Dion/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*