Czy dom można ogrzewać ekologicznie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy dom można ogrzewać ekologicznie?
Ekologia

Tradycyjne metody ogrzewania polegają na wykorzystaniu paliw kopalnych – węgla, ropy i gazu ziemnego. Nie tylko koszty pozyskiwania tych paliw kopalnych są wysokie, ale także szkody, jakie powodują one w środowisku.

W rzeczywistości wykorzystanie paliw kopalnych ziemi jako środka do ogrzewania ma negatywny wpływ na więcej niż jeden obszar. Obejmuje to globalne ocieplenie, zwiększone ryzyko wycieków ropy, zanieczyszczenie powietrza i zwiększone ilości kwaśnych deszczy, z których wszystkie są szkodliwe dla środowiska. Na szczęście istnieją ekologiczne rozwiązania ogrzewania domu w chłodne pory roku.

Twoje opcje obejmują ogrzewanie geotermalne, piece na pellet i ogrzewanie słoneczne. Dowiedzmy się więcej o każdym rodzaju ogrzewania, które może pomóc w podjęciu decyzji o najlepszym sposobie ogrzania domu przy zachowaniu ekologii.

Ogrzewanie geotermalne

Według raportów Energy Star ogrzewanie geotermalne to najbardziej przyjazny dla środowiska i efektywny sposób ogrzewania domu. Wymaga to jednak wcześniejszej inwestycji w system ogrzewania geotermalnego.

Ten typ systemu dosłownie oznacza „ciepło ziemi” i wykorzystuje stałą temperaturę ziemi do ogrzewania domu. Typowy system grzewczy wykorzystuje powietrze zewnętrzne, przy czym im niższa temperatura powietrza na zewnątrz, tym więcej energii potrzeba do ogrzania powietrza wewnętrznego.

System ogrzewania geotermalnego jest w rzeczywistości instalowany pod powierzchnią ziemi, gdzie temperatura jest wyższa niż temperatura powietrza na zewnątrz. Oznacza to, że ogrzanie domu do temperatury ustawionej na termostacie wymaga mniej energii.

Jak wspomniano, system geotermalny jest dość drogi. Jednak te systemy są dobrą inwestycją, która zazwyczaj zwraca się w ciągu maksymalnie 8 lat i zmniejsza Twoje miesięczne rachunki za ogrzewanie. Ponadto system ogrzewania geotermalnego zwiększa wartość odsprzedaży Twojego domu. Zdecydowanie powinien znaleźć się na Twojej liście sposobów na ogrzanie przy zachowaniu ekologii.

mężczyzna wsypuje pellet do pieca
Photo by pvproductions from Freepik.com

Pellet

Chociaż piece na pellet są podobne do pieców opalanych drewnem, wykorzystują wspomniane pelety, które są wytwarzane ze źródeł odnawialnych, takich jak roszponka i produkty odpadowe, takie jak trociny z tartaków. Te produkty (które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone) są przekształcane w małe granulki, które są w dość przystępnej cenie.

Oprócz korzystania z niedrogich materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu, same piece na pelety są niedrogie. Ponadto są bardziej przyjazny dla środowiska niż piec na drewno.

Pellet emituje bardzo mało zanieczyszczeń do powietrza w porównaniu z tradycyjnym piecem opalanym drewnem. Pojedynczy piec na pellety może ogrzać dom do 450 metrów kwadratowych. Jeśli Twój dom ma więcej powierzchni, może być konieczne rozważenie zakupu dwóch. 

W porównaniu z tradycyjnym piecem na drewno, piece na pelet zajmują mniej miejsca, podobnie jak pellety w porównaniu z drewnem. Ponadto pelety można przechowywać w garażu lub w piwnicy i nie trzeba się martwić o rąbanie, układanie w stosy, przechowywanie lub wnoszenie drewna do pieca..

Ogrzewanie słoneczne 

Nie jest tajemnicą, że ogrzewanie słoneczne to najbardziej energooszczędne rozwiązanie grzewcze. Po dokonaniu początkowej inwestycji w celu zainstalowania ogrzewania słonecznego i paneli słonecznych nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Zasadniczo masz możliwość bezpłatnego ogrzewania domu na całe życie.

Musisz jednak zdecydować, jaki rodzaj solarnego systemu grzewczego chcesz zainstalować. Pierwszy typ podgrzewa ciecz w kolektorze hydraulicznym, a drugi podgrzewa powietrze. W większości przypadków decyzja jest podejmowana na podstawie rodzaju systemu grzewczego, który już posiadasz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*