Oprogramowanie IoT Gateway – czy warto?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Oprogramowanie IoT Gateway – czy warto?
IT

IoT Gateway to nowoczesne oprogramowanie, które zostało zaprojektowane jako centrum dla urządzeń internetu rzeczy (ang. IoT – internet of things). Stanowi ono połączenie tych urządzeń z chmurą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ większość z nich ma ograniczone zasoby obliczeniowe i magazynowe.

Internet rzeczy staje się standardem w wielu firmach

Z internetem rzeczy spotkać można się coraz częściej. Po analizie najnowszych trendów wyniki nie pozostawiają złudzeń – połączenie innowacyjnych maszyn i urządzeń za kilka lub kilkanaście lat będzie standardem w wielu firmach, instytucjach publicznych, a nawet prywatnych domach. Coraz większa popularyzacja internetu rzeczy wymusiła na inżynierach opracowanie systemu, który będzie stanowił niejakie centrum zarządzania tymi urządzeniami. Takim systemem jest właśnie IoT Gateway, czyli oprogramowanie do kontrolowania, monitorowania i łączenia poszczególnych jednostek. Ponadto dzięki niemu możliwe jest zaawansowane przetwarzanie w chmurze danych, które mogą być przekazywane w dwóch kierunkach – z oprogramowania IoT do chmury i na odwrót, w zależności od potrzeb. 

Jakie funkcje ma IoT Gateway?

IoT Gateway powstał w celu usprawnienia zarządzania i monitorowania wielu połączonych ze sobą urządzeń. Ma liczne funkcje, które są bardzo doceniane przez użytkowników systemu. Do najważniejszych z nich należy możliwość komunikacji pomiędzy urządzeniami. W takim przypadku IoT Gateway działa jak centralny ośrodek, który zbiera dane i najważniejsze informacje od poszczególnych jednostek. Kolejna ważna funkcja to oczywiście komunikacja pomiędzy urządzeniami a chmurą. Dane są do niej przesyłane, a następnie odpowiednio przetwarzane z możliwością wykorzystania w różnych aplikacjach. Inna ważna funkcja, o której warto wspomnieć, dotyczy kwestii bezpieczeństwa. Należy pamiętać o tym, że urządzenia IoT z reguły posiadają bardzo słabe zabezpieczenia, co jest ogromną wadą dla wielu użytkowników. Przede wszystkim niewskazane jest bezpośrednie udostępnianie danych za pomocą publicznego internetu. Na szczęście IoT Gateway rozwiązuje ten problem. Dzięki temu, że znajduje się na środku drogi łączącej dane urządzenie z internetem oraz posiada odpowiednie zabezpieczenia, pomaga chronić użytkowników przed różnymi atakami.

Architektura IoT a system Gateway

Architektura internetu rzeczy składa się z czterech podstawowych warstw. Pierwszą z nich jest warstwa czujnika, w której to urządzenia odbierają i zbierają dane, a następnie przygotowują do wstępnego przetworzenia. Kolejna jest warstwa akwizycji sieci lub danych. To właśnie w niej działa IoT Gateway. Agregowane są w niej dane z wielu źródeł i w bezpieczny sposób przekazywane do poszczególnych systemów przetwarzania. Trzecią warstwą IoT jest warstwa wstępnego przetwarzania danych. Jak sama nazwa wskazuje, dane są wstępnie przetwarzane i redukowane, zanim zostaną przesłane do chmury. Ostatnią z nich jest warstwa aplikacji – infrastruktura oparta na chmurze dokonuje dogłębnej analizy danych, a ponadto zapewnia dostęp zarówno aplikacjom, jak i użytkownikom do wszystkich informacji i wyników analitycznych. W tej warstwie odbywa się również przechowywanie i magazynowanie danych.

System IoT Gateway to innowacyjne rozwiązanie, które przeniosło świat internetu rzeczy na zupełnie nowy poziom. Naprawdę warto z niego skorzystać ze względu na szereg funkcjonalności, które oferuje. Do najważniejszych z nich należą oczywiście te dotyczące kwestii bezpiecznego przesyłania danych.

Zdj. główne: Frederik Lipfert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*