Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – czy się opłaca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – czy się opłaca?
Ekologia

Promieniowanie słoneczne będące odnawialnym źródłem energii to świetne rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Czy jednak w każdym przypadku instalacja paneli się opłaca?

Na czym polega fotowoltaika? 

Najczęściej wykorzystujemy energię z paneli jako dodatkowe źródło energii w domu. Z roku na rok rośnie jednak współczynnik terenów gospodarczych w pełni zasilanych przez system fotowoltaiczny, panele bowiem są niezwykle proste w montażu. Stawiane są na dachach lub w ramach całej farmy energetycznej. 

Najprościej rzecz ujmując: panele pochłaniając (darmowe i nieskończone) promienie słoneczne, wytwarzają prąd. Fotowoltaika rozwija się w takim tempie, że obecnie stanowi trzeci największy sektor energii odnawialnej na świecie. Wykorzystać ją można niemalże do wszystkiego: zasilania urządzeń mobilnych, podgrzewania wody, generowanie ciepła (jeśli mamy kaloryfery elektryczne bądź panele grzewcze) i tak dalej. 

Wszystko to wiąże się w niedający się zakwestionować pakiet zalet, do którego dochodzi jeszcze olbrzymi plus od ekologów. Ponieważ fotowoltaika nie wytwarza zanieczyszczeń, nie degraduje środowiska i nie jest w żaden inny sposób inwazyjna dla otoczenia. Można więc zarówno być eko, jak i obniżyć rachunki za prąd. Tym bardziej że na terenie UE wprowadzane są dotacje dla osób, którym marzy się założenie kilku paneli na dachu.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Zasadniczo można powiedzieć, że tak, choć jest to zależne od kilku czynników. Zazwyczaj mówi się, że panele słoneczne to dobra inwestycja. I faktycznie tak jest, poza niektórymi wyjątkami, o których niżej.

Nie opłaca się montować paneli jeśli:

  • Twoje zużycie prądu jest niewielkie – np. 100 złotych na miesiąc. Wówczas czas między inwestycją a tym, kiedy ona Ci się zwróci, jest nieopłacalny;
  • masz niedogodne warunki środowiskowe – chodzi tu przede wszystkim o to, czy masz odpowiedni dostęp do promieni słonecznych, np. czy dachu nie zasłaniają wysokie drzewa i czy nie jest skierowany w północną stronę itd.;
  • nie ma to być wieloletnia inwestycja – postawienie na fotowoltaikę niemal eliminuje możliwość remontu dachu, a wyprowadzka i inne działania, które sprawią, że będziesz musiał kombinować, co zrobić z panelami, to prosta droga do straty pieniędzy włożonych w instalację. 

Kiedy się opłaca?

Teraz możemy powiedzieć, że w zasadzie – w każdym innym wypadku. Instalacja systemu fotowoltaicznego jest tym korzystniejsza, gdyż:

  • powstają dotacje, które refundują część kosztów (zwłaszcza ze względu na ekologiczny aspekt systemu);
  • produkcja paneli fotowoltaicznych tanieje z roku na rok w wyniku postępu technologicznego;
  • wzrastają ogólne koszty związane ze zużyciem prądu.

Czy instalacja 5 kW się opłaca?

Warto teraz zadać pytanie: czy instalacja teoretycznie niewielkiej ilości paneli jest opłacalna? Uogólniając – tak. Przeciętny Polak zużywa około 3 000 kWh na rok. Z kolei z 1 kW możemy otrzymać energię około 100 kWh. Co oznacza, że aby instalacja spełniała swoje zadanie, potrzebne są panele od 3 kW do 5 kW. Jeżeli przyjmiemy tę drugą liczbę, to energii wystarczy właściwie na całą rodzinę. Koszt takiej inwestycji (wraz z montażem) może wynosić 20–30 tysięcy złotych.

Zdj. główne: Vivint Solar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*